Najsuroviji od svih vjetrova Jadrana, nepredvidiva, suha i olujno jaka, bura je vjetar sjevernog smjera. Svoje ima vuče još iz grčke riječi boréas (βoρέας), a znači sjeverni vjetar, sjevernjak. U starih Slavena bura je značila jak, zao vjetar. Najčešće puše iz pravca NE, no isto se tako može javiti iz bilo kojeg pravce N
E kvadranta. Ako se nad istočnom ili sjeveroistočnom Evropom pojavi polje visokog tlaka tzv. Sibirska anticiklona, a nad srednjim Mediteranom (Jonsko i Egejsko more) polje niskog tlaka, tada u naše krajeve pristiže suh zrak koji se zadržava u zaleđu priobalnih planinskih masiva gdje formira ‘jezera’ hladnog i teškog zraka. Takva jezera, kovitlajući se poput valjaka, postepeno se prelijevaju preko planinskih obronaka i dostižu strahovite brzine. Upravo je to valjanje ona poznata mahovitost bure, refuli čija brzina varira od 19 – 39 m/s, pa do udara od 50 – 60 m/s. Na moru trga kreste valova pretvarajući ih u prašinu, morski dim koji onemogućava disanje.
Dolazi uvijek naglo, često neočekivano. Premda na našem dijelu Jadrana ne podiže valove više od 2,5 metara, toliko je silovita da se osjeća i na talijanskoj obali gdje su izmjereni burni valovi i do 5 metara visoki. Za buru kažu i da se tri dana rađa, tri divlja, a tri umire.Ako je slaba (mala) u narodu je zovu još i bršin. Zimi zna donijeti i mećavu, a može trajati i do dva tjedna neprekidno. Ljeti je znatno blaža kad traje svega nekoliko sati. Općenito, trajanje bure zavisi prvenstveno o položaju ciklone i anticiklone, te o lokalnoj konfiguraciji terena. Bura će se najprije pojaviti podno padina niskih prijevoja, jer tuda hladni zrak najprije procuri. Iz istog razloga će na tim mjestima i najkasnije prestati puhati. Najslabije puše tamo gdje su planine niže od 600 metara ili gdje su udaljene više od 4 kilometra. Na našem moru je posebno jaka u Velebitskom kanalu, Tršćanskom, Bakarskom i Riječkom zaljevu, Kvarneru i Kvarneriću, Senju, Šibenskom području, Splitu i Kaštelanskom zaljevu, te području iznad Makarske i Omiša.
Pored obične, anticiklonalne bure, na Jadranu susrećemo i ciklonalnu, tzv. škuru buru. Ciklona koja se spušta Jadranom donosi vlažan i nestabilan zrak iz pravca sjeveroistoka. Vlažan zrak u cikloni podržava oblačno i oborinsko vrijeme, a ciklona privlačenjem hladnog zraka pojačava jačinu bure. Ako je središte te ciklone sjevernije, tada dolazi do situacije kada na području južno od Kvarnerića puše jugo, a istovremeno u Velebitskom kanalu olujna, pa čak i orkanska bura. Škura bura je uvijek praćena neverama, grmljavinom i pljuskovima. Za ribare i pomorce,a posebno za osobe koje se nađu moru zbog havarije, bura predstavlja posebnu opasnost i zbog tzv. fumarele, morske prašine koja se formira neposredno nad površinom mora, a zbog koje se mnogi nesretnik ugušio još prije potonuća.
