Ovdje se nalaze nazivi svih školjki koje nastanjuju Jadransko more. Dakako, broj vrsta se neprestano mijenja jer neke vrste nestaju, a neke u Jadran pristižu na razne načine od kojih su putovanja balasnim vodama i sidrima tek najčešće spominjani.

Školjke su poredane po obiteljima, a nazivi su latinski s tim da je uz svaki naziv vrste naznačen i nomenklaturist čijom je zaslugom školjka na popisu. Za neke vrste su uz latinske priloženi i hrvatski nazivi, ali samo za one koje ga već od ranije imaju, poput primjerice kunjke, čaške, prstaca…

  

Obitelj SOLEMIDAE

Solemya togata (Poli, 1795)

 

Obitelj NUCULIDAE

Ennucula aegeensis (Forbes, 1844.)

Ennucula corbuloides (G. Seguenza, 1877.)

Nucula nitidosa (Winckworth, 1930)

Nucula nucleus (Linnaeus, 1758)

Nucula sulcata (Bronn, 1831)

 

Obitelj NUCULANIDAE

Nuculana illirica (Carrozza, 1987)

Nuculana minuta (O. F. Müller, 1776)

Nuculana pella (Linnaeus, 1758)

Saccella commutata (Philippi, 1844)

 

Obitelj MALLETIIDAE

Katadesmia cuneata (Jeffreys, 1867)

Pseudomalletia pianii (Van Aartsen & Giannuzz–Saveli, 1991)

 

Obitelj YOLDIIDAE

Ledella messanensis (Jeffreys, 1870 ex G. Seguenza ms.)

Yoldiella nana (M. Sars, 1865)

Yoldiella philippiana (Nyst,1845)

 

Obitelj ARCIDAE

Acar clathrata (Defrance, 1816)

Anadara corbuloides (Monterosato, 1878)

Anadara demiri (Piani, 1981)

Anadara diluvii (Lamarck, 1805)

Anadara inaequivalvis (Bruguière, 1789)

Anadara polii (Mayer, 1868)

Anadara transversa (Say, 1822)

Arca noae (Linnaeus, 1758) – Kunjka

Arca tetragona (Poli, 1795)

Asperarca nodulosa (O. F. Müller, 1776)

Barbatia barbata (Linnaeus, 1758) – Korotan

Bathyarca glacialis (J. E. Gray, 1824)

Bathyarca pectunculoides (Scacchi, 1834)

Bathyarca philippiana (Nyst, 1848)

Striarca lactea (Linnaeus, 1758)

 

Obitelj LIMOPSIDAE

Limopsis aurita (Brocchi, 1814)

Limopsis minuta (Philippi, 1836)

Limopsis multistriata (Forskål1775)

Limopsis tenuis (G. Seguenza, 1876)

 

Obitelj GLYCYMERIDIDAE

Glycymeris bimaculata (Poli, 1795)

Glycymeris glycymeris (Linnaeus, 1758)

Glycymeris pilosa (Linnaeus, 1767) – Čaška

Glycymeris nummaria (Linnaeus, 1758)

 

Obitelj MYTILIDAE

Arcuatula senhousia (Benson in Cantor, 1842)

Brachidontes pharaonis (P. Fischer, 1870)

Crenella arenaria (Monterosato, 1875 ex H. Martin, ms.) 

Crenella pellucida (Jeffreys, 1859)

Gregariella petagnae (Scacchi, 1832)

Gregariella semigranata (Reeve, 1858)

Idasola ghisottii (Warén & Carrozza, 1990)

Idas simpsoni (Marshall, 1900)

Lioberus agglutinans (Cantraine, 1835)

Lithophaga lithophaga (Linnaeus, 1758) – Prstac

Mytilus edulis (Linnaeus, 1758) – Jestiva klapavica

Modiolula phaseolina (Philippi, 1844) 

Modiolus adriaticus (Lamarck, 1819)

Modiolus barbatus (Linnaeus, 1758) – Dagnja runjavica

Musculus costulatus (Risso, 1826) 

Musculus discors (Linnaeus, 1767)

Musculista senhousia (Benson in Cantor, 1842)

Musculus subpictus (Cantraine, 1835)

Mytilus galloprovincialis (Lamarck, 1819) – Dagnja

Dacrydium hyalinum (Monterosato, 1875) 

Mytilaster lineatus (Gmelin, 1791) 

Mytilaster marioni (Locard, 1889)

Mytilaster minimus (Poli, 1795) – Dagnjica

Mytilaster solidus (Monterosato, 1884 ex H. Martin ms.)

Rhomboidella prideauxi (Leach, 1815)

Xenostrobus securis (Lamarck, 1819)

 

Obitelj PINNIDAE

Atrina fragilis (Pennant, 1777) – Periska dubinska

Pinna nobilis (Linnaeus, 1758) – Plemenita periska

Pinna rudis (Linnaeus, 1758)

 

Obitelj PTERIIDAE

Pteria hirundo (Linnaeus, 1758)

 

Obitelj PECTINIDAE

Aequipecten opercularis (Linnaeus, 1758) – Češljača

Cyclopecten brundisiensis (Smriglio & Mariottini, 1990)

Cyclopecten hoskynsi (Forbes, 1844)

Delectopecten vitreus (Gmelin, 1791)

Flexopecten flexuosus (Poli, 1795)

Flexopecten glaber (Linnaeus, 1758)

Flexopecten hyalinus (Poli, 1795)

Flexopecten proteus (Solander, 1817)  

Manupecten pesfelis (Linnaeus, 1758)

Mimachlamys bruei (Payraudeau,1826)

Mimachlamys varia (Linnaeus, 1758)

Palliolum incomparabile (Risso, 1826)

Palliolum striatum (O. F. Müller, 1776)

Pecten Jacobaeus (Linnaeus, 1758) – Kapica svetog Jakova

Pseudamussium clavatum (Poli, 1795)

Similipecten similis (Laskey, 1811)

Talochlamys multistriata (Poli, 1795)

 

Obitelj PROPEAMUSSIDAE

Parvamussium fenestratum (Forbes, 1844) 

 

Obitelj SPONDYLIDAE

Spondylus gaederopus (Linnaeus, 1758) – Kopito

Spondylus gussonii (O. G. Costa, 1829)

 

Obitelj ANOMIIDAE

Anomia ephippium (Linnaeus, 1758)

Heteranomia squamula (Linnaeus, 1758) 

Monia squama (Gmelin, 1791)

Monia patelliformis (Linnaeus, 1767)

 

Obitelj LIMIDAE

Acesta excavata (J. C. Fabricius, 1779)

Limatula gwyni (Sykes, 1903)

Lima hians (Gmelin, 1790)

Lima lima (Linnaeus, 1758)

Limaria loscombi (G. B. Sowerby I, 1823)

Limatula gwyni (Sykes, 1903)

Limatula subauriculata (Montagu, 1808) 

Limatula subovata (Monterosato, 1875) – Jajasta turpijica

Limaria tuberculata (Olivi, 1792) – Naduta turpija

Notolimea crassa (Forbes, 1844)

 

Obitelj OSTREIDAE

Ostrea adriatica (Lamarck, 1822) – Jadranska kamenica

Ostrea edulis (Linnaeus, 1758) – Kamenica

Crassostrea gigas (Thunberg, 1793) – Gigantska kamenica

Crassostrea virginica (Gmelin, 1791) 

Ostrea stentina (Payraudeau, 1826)

Saccostrea glomerata (Gould, 1850) 

 

Obitelj GRYPHAEIDAE

Neopycnodonte cochlear (Poli, 1795)

 

Obitelj LUCINIDAE

Ctena decussata (O. G. Costa, 1829) 

Loripinus fragilis (Philippi, 1836)

Loripes lucinalis (Lamarck, 1818)

Lucinoma borealis (Linnaeus, 1758)

Lucinella divaricata (Linnaeus, 1758)

Myrtea spinifera (Montagu, 1803)

 

Obitelj THYASIRIDAE

Axinulus croulinensis (Jeffreys, 1847)

Leptaxinus eumyarius (M. Sars, 1870)

Leptaxinus incrassatus (Jeffreys, 1876) 

Leptaxinus subovatus (Jeffreys, 1881)

Mendicula ferruginosa (Forbes, 1844)

Thyasira biplicata (Philippi, 1836)

Thyasira flexuosa (Montagu, 1803)

Thyasira granulosa (Monterosato, 1874) 

Thyasira planata (Jeffreys, 1882)

Thyasira succisa (Jeffreys, 1876) 

 

Obitelj UNGULINIDAE

Diplodonta brocchii (Deshayes, 1852)

Diplodonta intermedia (Biondi, 1859)

Diplodonta rotundata (Montagu, 1803)

Diplodonta trigona (Scacchi, 1835)

 

Obitelj CHAMIDAE

Chama circinata (Monterosato, 1878)

Chama gryphoides (Linnaeus, 1758)

Pseudochama gryphina (Lamarck, 1819)

 

Obitelj GALEOMMATIDAE

Galeomma turtoni (G. B. Sowerby I in Turton, 1825)

Spaniorinus reconditus (P. Fisher, 1872)

 

Obitelj KELIIDAE

Bornia sebetia (O. G. Costa, 1829)

Kellia suborbicularis (Montagu, 1803)

 

Obitelj LESAEIDAE

Hemilepton nitidum (Turton, 1822)

Lasaea adansoni (Gmelin, 1791)

Litigiella glabra (P. Fischer in de Folin & Périer, 1873)

Scacchia oblonga (Philippi, 1836) 

 

Obitelj LEPTONIDAE

Lepton squamosum (Montagu, 1803)

Semeloidea geoffroyi (Payraudeau, 1826)

 

Obitelj MONTACUTIDAE

Coracuta obliquata (Chaster, 1897)

Devonia perrieri (Malard, 1904)

Epilepton clarkiae (W. Clark, 1852)

Kelliopsis jozinae (Van Aartsen & Carrozza, 1997)

Kurtiella bidentata (Montagu, 1803)

Kurtiella ovata (Jeffreys, 1881)

Kurtiella tumidula (Jeffreys, 1866)

Mioerycina coarctata (S. W. Wood, 1851)

Montacuta substriata (Montagu, 1808) 

Montacuta tenella (Lovén, 1846)

Tellimya ferruginosa (Montagu, 1808)

Tellimya semirubra (Gaglini, 1992) 

 

Obitelj NEOLEPTONIDAE

Neolepton sulcatulum (Jeffreys, 1859) 

 

Obitelj CARDITIDAE

Coripia corbis (Philippi, 1836)

Cardites antiquatus (Linnaeus, 1758)

Cardita calyculata (Linnaeus, 1758)

Centrocardita aculeata (Poli, 1795)

Glans elegans (Réquien, 1848)

Glans trapezia (Linnaeus, 1758)

Cardites antiquatus (Linnaeus, 1758)

 

Obitelj ASTARTIDAE

Astarte fusca (Poli, 1785)

Astarte sulcata (da Costa, 1778)

Digitaria digitaria (Linnaeus, 1758) 

Gonilia calliglypta (Dall, 1903)

Goodallia macandrewi (E. A. Smith, 1881) 

Goodallia pusilla (Forbes, 1844) 

Goodallia triangularis (Montagu, 1803)

 

Obitelj CARDIIDAE

Acanthocardia aculeata (Linnaeus, 1758) – Bodljikavi vaganj

Acanthocardia deshayesii (Payraudeau, 1826) 

Acanthocardia echinata (Linnaeus, 1758) – Bodljikava srčanka

Acanthocardia echinata mucronata (Poli, 1791)

Acanthocardia paucicostata (G. B. Sowerby II, 1834) – Obični vaganj

Acanthocardia spinosa (Lightfoot, 1786)

Acanthocardia tuberculata (Linnaeus, 1758) – Kapica prugasta

Cerastoderma glaucum (Bruguière, 1789) – Kapica srčanka

Laevicardium crassum (Gmelin, 1791)

Laevicardium oblongum (Gmelin, 1791) – Glatka čančica

Papillicardium papillosum (Poli, 1791)

Parvicardium exiguum (Gmelin, 1791)

Parvicardium minimum (Philippi, 1836)

Parvicardium pinnulatum (Conrad, 1831)

Parvicardium scabrum (Philippi, 1844)

Parvicardium scriptum (Bucquoy, Dautzenberg & Dollfus, 1892)

Parvicardium siculum (G. B. Sowerby II, 1841)

Parvicardium trapezium (Cecalupo & Quadri, 1996)

 

Obitelj MACTRIDAE

Lutraria angustior (Philippi, 1844)

Lutraria lutraria (Linnaeus, 1758)

Lutraria oblonga (Gmelin, 1791)

Mactra glauca (Born, 1778)

Mactra stultorum (Linnaeus, 1758)

Spisula subtruncata (da Costa, 1778)

 

Obitelj MESODESMATIDAE

Donacilla cornea (Poli, 1795)

Planktomya prima (Locard, 1899) 

 

Obitelj SOLENIDAE

Solen marginatus (Pulteney, 1799) – Cjevasti šljanak

 

Obitelj PHARIDAE

Ensis ensis (Linnaeus, 1758)

Ensis minor (Chenu, 1843)

Pharus legumen (Linnaeus, 1758)

Phaxas adriaticus (Coen, 1933)

 

Obitelj TELLINIDAE

Angulus fabula (Gmelin, 1791)

Angulus incarnatus (Linnaeus, 1758)

Angulus pygmaeus (Lovén, 1846)

Angulus tenuis (da Costa, 1778)

Arcopagia balaustina (Linnaeus, 1758)

Gastrana fragilis (Linnaeus, 1758)

Psammotreta cumana (O. G. Costa, 1829)

Moerella donacina (Linnaeus, 1758)

Peronaea planata (Linnaeus, 1758)

Serratina serrata (Brocchi, 1814)

Tellina distorta (Poli, 1791)

Tellina exigua (Poli, 1791)

Tellina nitida (Poli, 1791)

Tellina pulchella (Lamarck, 1818)

 

Obitelj DONACIDAE  

Donax trunculus (Linnaeus, 1758)

Donax semistriatus (Poli, 1795)

Donax variegatus (Gmelin, 1791)

Donax venustus (Poli, 1795)

 

Obitelj PSAMMOBIIDAE

Gari costulata (Turton, 1822)

Gari depressa (Pennant, 1777) – Sunčev zalaz

Gari fervensis (Gmelin, 1791)

Gari tellinella (Lamarck, 1818) 

Gari virgata (Lamarck, 1818)

 

Obitelj SCROBICULARIIDAE

Scrobicularia cottardi (Payraudeau, 1826)

Scrobicularia plana (da Costa, 1778)

 

Obitelj SEMELIDAE

Abra alba (W. Wood, 1801)

Abra longicallus (Scacchi, 1835)

Abra nitida (O. F. Müller, 1776) 

Abra prismatica (Montagu, 1808) 

Abra segmentum (Récluz, 1843)

Abra tenuis (Montagu, 1803)

 

Obitelj SOLECURTIDAE

Azorinus chamasolen (da Costa, 1778)

Solecurtus scopula (Turton, 1822)

Solecurtus strigilatus (Linnaeus, 1758)

 

Obitelj KELLIELLIDAE

Kelliella miliaris (Philippi, 1844)

 

Obitelj TRAPEZIIDAE

Coralliophaga coralliophaga (Gmelin, 1791)

Coralliophaga lithophagella (Lamarck, 1819)

 

Obitelj GLOSSIDAE (Jednakosrčanke)

Glossus humanus (Linnaeus, 1758) – Ljudsko srce

 

Obitelj VENERIDAE

Callista chione (Linnaeus, 1758) – Rumenka

Chamelea galina (Linnaeus, 1758) – Kokoš

Clausinella fasciata (da Costa, 1778)

Dosinia exoleta (Linnaeus, 1758)

Dosinia lupinus (Linnaeus, 1758)

Globivenus effossa (Philippi, 1836)

Gouldia minima (Montagu, 1803)

Irus irus (Linnaeus, 1758)

Pitar rudis (Poli, 1795)

Polititapes aureus (Gmelin, 1791)

Polititapes virgineus (Linnaeus, 1767)

Timoclea ovata (Pennant, 1777)

Venerupis aurea (Gmelin, 1791)

Venerupis corrugata (Gmelin, 1791) 

Venerupis decussata (Linnaeus, 1758) – Kućica

Venerupis geographica (Gmelin, 1790)

Venerupis lucens (Locard, 1886)

Venerupis philippinarum (A. Adams & Reeve, 1850)

Venus casina (Linnaeus, 1758)

Venus nux (Gmelin, 1791)

Venus verrucosa (Linnaeus, 1758) – Prnjavica

 

Obitelj PETRICOLIDAE

Lajonkairia lajonkairii (Payraudeau, 1826)

Mysia undata (Pennant, 1777)

Petricola lithophaga (Retzius, 1786)

Petricola substriata (Montagu, 1808)

 

Obitelj MYIDAE

Mya arenaria (Linnaeus, 1758)

Sphenia binghami (Turton, 1822)

 

Obitelj CORBULIDAE

Corbula gibba (Olivi, 1792)

Lentidium mediterraneum (O. G. Costa, 1829)

 

Obitelj GASTROCHAENIDAE

Cucurbitula cymbium (Spengler, 1783)

Rocellaria dubia (Pennant, 1777)

 

Obitelj HIATELLIDAE

Hiatella arctica (Linnaeus, 1767)

Hiatella rugosa (Linnaeus, 1767)

Panopea glycimeris (Born, 1778)

 

Obitelj PHOLADIDAE

Barnea parva (Pennant, 1777)

Barnea candida (Linnaeus, 1758)

Pholadidea loscombiana (Turton, 1819)

Pholas dactylus (Linnaeus, 1758) – Kamotočac

 

Obitelj TEREDINIDAE

Bankia bipennata (Turton, 1819)

Bankia carinata (J. E. Gray, 1827)

Lyrodus pedicellatus (Quatrefages, 1849)

Nototeredo norvagica (Spengler, 1792)

Psiloteredo megotara (Hanley in Forbes & Hanley, 1848)

Teredo navalis (Linnaeus, 1758) – Brodotočac

 

Obitelj XYLOPHAGIDAE

Xylophaga dorsalis (Turton, 1819)

Xylophaga praestans (E. A. Smith, 1903)

 

Obitelj PARILIMYIDAE

Parilimya loveni (Jeffreys, 1882)

 

Obitelj LYONSIIDAE

Lyonsia Norvegica coruscans (Scacchi, 1836)

 

Obitelj THRACIIDAE

Thracia convexa (W. Wood, 1815)

Thracia corbuloidea (Blainville, 1827)

Thracia distorta (Montagu, 1803)

Thracia phaseolina (Lamarck, 1818)

Thracia pubescens (Pulteney, 1799)

Thracia villosiuscula (Mac Gillivray, 1827)

 

Obitelj PERIPLOMATIDAE

Cochlodesma tenerum Fischer, 1882

 

Obitelj CLAVAGELLIDAE

Bryopa aperta (G. B. Sowerby I, 1823)

Bryopa melitensis (Broderip, 1834)

 

Obitelj PANDORIDAE

Pandora inaequivalvis (Linnaeus, 1758)

Pandora pinna (Montagu, 1803) 

 

Obitelj LYONSIIDAE

Lyonsia norwegica (Gmelin, 1791) 

 

Obitelj POROMYIDAE

Poromya granulata (Nyst & Westendorp, 1839)

 

Obitelj VERTICORDIDAE

Haliris granulata (Seguenza, 1860) 

Laevicordia gemma (Verril, 1880)

Lyonsiella compressa (Allen & Turner, 1974)

 

Obitelj CUSPIDARIIDAE (Retorte)

Cardiomya costellata (Deshayes, 1833)

Cuspidaria cuspidata (Olivi, 1792)

Cuspidaria depressa (J. G. Jeffreys, 1881)

Cuspidaria jugosa (S. V. Wood, 1850)

Cuspidaria rostrata (Spengler, 1792)

Tropidomya abbreviata (Forbes, 1843)