Ploveći uz Hvar, točnije kroz Zavala Luku, malu uvalu ispred Staroga Grada na Hvaru, Mladen Peroš je naišao na tužan nesvakidašnji prizor, ranjenog bucnja.
Evo što nam je Mladen rekao o tome:
– Pa vidija sam ga s broda, sa flya, kako se muči i skonta da nešto nije OK. Mislija sam na prvu da je dupin, a onda sam gumenjakom poša vidit i snimija ga. Dužina je bila koliko je raspon mojih ruku što znači nekih 170 centimetara, a kila… Definitivno jako puno.
Bili smo na kupanju, a gosti k’o i svi humani stanovnici EU prvo su pitali hoćemo li ribu uzeti, je li jestiva.
Tek su se nakon nekog vremena smirili pa pitali možemo li na neki način ribi pomoći da ode u dubinu.
Objasnio sam im da je rana friška što se lipo vidilo i da je vjerojatno pitanje kad će ga struje i valovi nasukati na obalu ili će jednostavno krepati prije toga pa će ga galebovi napasti – ispričao nam je Mladen Peroš.
Inače je bucanj veliki (Mola mola) riba iz porodice zrakoperki (Actinopterygii) najveća riba koštunjača. Može u duljinu narasti i do 3,2 metra, s razmakom između peraja i do 4,2 metra i pritom težiti čak 2300 kilograma.
Na tijelu nema ljusaka, a koža mu je izuzetno debela i elastična, često obrasla raznim nametnicima.. Čeljust je kljunolika, oštra slična kljunu papige, uvučena u tijelo i bez zuba.
Bucanj je riba vrlo neobičnog izgleda jer se čini kao da je na glavu nasađen samo rep bez tijela azbog čega ga još i zovu poluriba.
Premda se sudeći po suretima ove vrste na površini to ne bi reklo, vrlo je dobar i brz plivač tako da mnoge iznenadi svojom brzinom.
Budući da uranja jako duboko, u Jadranu do samog dna, na površinu najčešće izlazi da bi se odmorio, ugrijao i obnovio zalihe kisika.
Plivajući sporo po površini usput omogućuje pticama i ribama da se hrane parazitima s površine kože.
Prilikom plivanja po površini gornji dio repne peraje uglavnom izviruje iznad površine pa kad se sporo giba mnogi ga zamijene za morskog psa.
Nažalost, ovaj bucanj kojeg je snimio Mladen je osuđen na propast. Peraja mu je ozlijeđena najvjerojatnije brodskom propelom, pretpostavka je glisiranjem nekog plovila velikom brzinom zbog čega nije stigao uroniti.
Inače je bucanj veliki za nas ljude, potpuno nejestiv jer mu se meso kuhanjem rastvara u ljepljivu masu.
Snimak ozlijeđenog bucnja možete vidjeti ovdje.