Iz Budve nam se javio Dragan Grbić, ribolovac koji je panulajući na potezu od Otoka svetog Nikole do Platamuna ulovio nepoznatu ribu. Zapravo mu je bila nepoznata samo do trenutka kada nam se javio, nakon čega je ušla i na njegov popis poznatih vrsta Jadrana. Evo što nam je Dragan rekao o tom svom ribolovnom doživljaju:
– Pa nema se tu zapravo što puno pričati i reći. Jedina je prava zanimljivost što je ta riba za mene bila nova, nikad je do tada nisam vidio – priča nam Dragan.
– Panulao sam od Otoka Svetog Nikole prema Platamunima u nadi da će mi se posrećiti s nekom plavom ribom kad je na varalici završila ova riba neobičnog oblika i još neobičnije boje.
Kasnije sam saznao da je to riba fanfan – ispričao nam je Dragan Grbić.
A fanfan, skušac ili pratibrod (Naucrates ductor, Linnaeus, 1758), je vrsta poznata po tome što prati velike ribe, velike morske pse i raže, a često i velike ploveće objekte. Riječ je o pelagičkoj, oceanskoj, praktički kozmopolitskoj vrsti tropskih i temperiranih mora. U Jadranu ga nalazimo posvuda, nešto više u njegovom srednjem i južnom dijelu.
Fanfan može narasti do 70 centimetara dužine, no prosječna dužina ulovljenih primjeraka se kreće oko 35 centimetara. Nedorasli primjerci se često zadržavaju u livadama morske trave, ali i u zajednici s meduzama.
Mesojed je i glavnu mu hranu čine pelagički rakovi, sitne ribe i mekušci, ali i brojne druge planktonske vrste.
Mrijesti se ljeti, a posebno je zanimljivo da mu ikra ima duge niti kojima se pričvršćuje za plutajuće predmete.
Karakteristično je obojan tako da ga je teško pobrkati s drugim vrstama. Na sivoplavoj podlozi se nalazi pet do sedam okomito položenih širokih tamnih pruga s tim da mu je i dvokraka repna peraja crna s bjelkastim vrhovima.