Malo je ribolovaca koji ne sanjaju o borbi s ribom s kojom se borio Dragan Smitran u dalekoj Norveškoj, točnije u mjestu Fauske. Borba je bila doslovno borba iz snova, a Dragan je unatoč velikom uspjehu bio ‘čovjek od malo riječi’ tako da smo od njega uspjeli saznati samo osnovne, šture podatke. Evo što nam je Dragan rekao o tom svom ulovu:
– Generalno gledano ovaj ulov jeste velik i za mnoge ribolovce nedostižan, ponajprije jer je riječ o ribi koja ne živi posvuda. No isto tako treba znati da ove ribe mogu narasti i puno veće. Ja sam lovio i ulovio, pa se mogu smatrati i sretnikom zbog toga, ali da sam ostvario nekakav uspjeh svjetskih razmjera, nisam – skromno nam priča Dragan.
– Lovio sam s obale na poziciji na kojoj je dubina oko 80 metara. Koristio sam Shimanov komplet za pilking s tim da je na kraju bila srebrna pilk varalica od 100 grama.
Problem kod ovakvog ribolova je što je lovina na dnu, među stijenama i da bi je ulovili varalica se mora provlačiti jako blizu dna što je u obalnom ribolovu i na toj dubini vrlo zahtjevan posao – nastavlja Dragan.
– No bez obzira na to, uživao sam u ribolovu. I u jednom trenutku štap se savio iznenađujuće brzo i dinamično tako da ni u jednom trenutku nisam pomislio da sam možda zapeo za dno. Znao sam odmah da na štapu imam ozbiljnu ribu.
No koliko je ozbiljna saznao sam tek nakon toga.
Naime, tu ribu treba odlijepiti od dna što znači da se mora doslovno ići sirovom snagom protiv nje. Tek kad se odlijepi od dna može se malo opuštenije izvlačiti.
A već po prvim udarcima sam znao što imam na štapu. Zakačio sam ribu koja je u svijetu najpoznatija pod nazivom seawolf ili devil fish.
To vam je kao da imate ugora, murinu, i tunu istovremeno na priboru. To je bilo toliko divljanje da sam mislio da ribu neću uspjeti ni vidjeti, a kamoli izvući.
Borba je potrajala punih sat vremena prije nego sam je uspio izvući na suho. A onda je još pola sata divljala pokušavajući svojim moćnim čeljustima zdrobiti sve što joj je bilo nadohvat.
Bila je teška 10,6 kilograma. Svakako jedan od ribolova koji ću zapamtiti – ispričao nam je Dragan Smitran.
A posebno je zanimljivo da ova vrsta, znanstvenog naziva Anarhichas lupus, koristi svoje snažne čeljusti za ishranu mekušcima koji imaju tvrdi oklop, kao i rakovima i bodljikašima pri čemu drugu ribu uopće niti napadaju, niti jedu. Poznato je da često jedu velike puževe bukcine, školjke poput srčanki i rumenki, velike rakove pustinjake, morske zvijezde i morske ježince.
Seawolf je važan predator morskih ježinaca i zelenih rakova koji su inače iznimno reproduktivni, a zbog čega njihova populacija ima tendenciju ekstremne ekspanzije što bi se bez prisustva seawolfa moglo negativno odraziti na ravnotežu života na morskom dnu.