Nedavno je zadarsku luku posjetio poprilično neuobičajen gost koji bi prošao skoro nezapaženo da se na gradskom mostu u tom trenutku nije našla Laura Kaniški koja je uspjela zabilježiti taj posjet.
– Ma ne bih ni ja zapazila tu ribu da sa mnom nije bio moj dečko koji se bavi ribolovom i koji ju je zapravo prvi ugledao. Ja sam samo uzela mobitel i pokušala snimiti tih nekoliko kadrova, najbolje što sam znala i mogla.
Nažalost, mobiteli, premda imaju integrirane fotoaparate, ipak imaju svoja ograničenja tako da su snimci malo zrnati, ali su meni svejedno posebni jer sam uspjela snimiti nešto što se ne viđa baš svakog dana, barem ne ispod zadarskog mosta – rekla nam je Laura koja nam je velikodušno ustupila svoje snimke.
A riba koju je Laura uspjela snimiti je najvjerojatnije poletuša (Cheilopogon heterurus, Lowe 1841). Kažemo najvjerojatnije jer bi za točnu determinaciju, zbog ipak nepotpuno jasnih snimaka, ribu trebalo imati u ruci.
Inače su poletuše ribe iz porodice Exocoetidae kod kojih su se prsne i trbušne peraje razvile u formu krila pomoću kojih mogu, iskačući iz mora, zrakom preći udaljenosti od preko 300 metara i pritom se u tom letu zadržati i do 40 sekundi.
Tijelo ovih riba je općenito vrlo lagane građe, a imaju i veliki zračni mjehur.
Porodica Exocoetidae se sastoji od osam rodova čiji predstavnici žive uglavnom u toplim morima, dok su u našem moru prisutne dvije vrste, poletuša koju je snimila Laura i lastavica (Exocoetus obtusirostris, Günther, 1866).
Prva vrste naraste do 35 centimetara dok je druga vrsta duga do 18 centimetara.
Let, točnije jedrenje, ove ribe koriste ponajprije kako bi pobjegle od grabežljivaca poput tuna, dupina ili liganja dok se same hrane planktonom.
Uglavnom žive u jatima tako da je dolazak ove poletuše u zadarsku luku svakako neobičan slučaj.
Riba je vjerojatno došla privučena intenzivnim svjetlom s gradskog mosta, a koje je definitivno, unatoč atraktivnom dojmu, ipak svjetlosno zagađenje.
A video koji je sa zadarskog mosta snimila Laura Kaniški možete vidjeti ovdje.