Ivan Mažar je spinner koji je nedavno otkrio i potpuno se posvetio shore jiggingu. Ova avanturistička disciplina mu je u jednom od posljednjih ribolovnih pohoda pružila nezaboravne trenutke. Evo što nam je Ivan rekao o tom svom iskustvu:
– Sredinom rujna je pala odluka otići još jednom na more i u miru bez gužve uživati u blagodatima babljeg ljeta. Odabir je ovog puta bio otok Hvar.
Predivna klima, prekrasni krajolici i plaže bili su okidač takve odluke. Naravno i ribolov je odigrao svoju ulogu u jednadžbi.
Nakon dolaska i prvih dana uživanja vrijeme je bilo za izvaditi štap iz tube, pripremiti varalice i krenuti u ribolovnu avanturu.
Teren je pomno istražen, pristup moru također kao i dubina mora na koju ću zabacivati jigove.
Pošto sam okorjeli spiner u moj spinerski život je ušla još jedna nova tehnika tzv. shore jigging.
Godinu dana i više proučavam, čitam, ispitujem i pokušavam što više naučiti o toj tehnici ribolova koja je kod nas još uvijek u razvoju. I sada mogu reći da, što se tiče mog morskog ribolova, ona mi je na prvom mjestu – priča nam Ivan.
– Udarci ribe na velikim dubinama, drill ribe, nepristupačni i predivni tereni, osama i količina adrenalina u najkraćim crtama opisuju shore jigging.
Naravno, nije sve tako jednostavno i bajno jer koliko god je lijepo toliko je i opasno. Stijene, more, vrijeme uvijek su tu da ih se poštuje i nikad ne podcjenjuje, a tek onda se može uživati punim plućima.
Pribor koji koristim sam podijelio na lakši i teži, ovisno s kojom gramažom jigova lovim i na kojim terenima mogu očekivat kakvu ribu – nastavlja Ivan svoju priču.
– Taj dan je bilo zatišje nakon bure i kiše koja je dosađivala dva dana. Polusatno pješačenje i veranje po stijenama do svog odredišta, plus priprema pribora prije svitanja je bila moja prva faza.
Pribor koji koristim za ovaj teren je jaki štap dužine 3 metra, akcije 30-200 grama, rola veličine 8000, upredenica osmonitna PE#3, fluorokarbon od 0,60 milimetara, FG-čvor za spoj osnove i predveza dugog nekih 2 metra, TN ili CHAIN čvor za spoj predveza i solid ringa, dok su jigovi bili 80 – 100 grama, a assist udice 3/0.
Dubina gdje sam lovio je bila 30 – 40 metara i na tom mjestu sam kombinirao 20-30 namotaja role i ponovo spuštao na dno. Nakon pola sata ispitivanja dna i drugih slojeva vode te mijenjanja jigova i pozicija unutar 30 metara uslijedio je prvi udarac.
Snažno i odlučno savinuo se vrh štapa, rola je malo propjevala i uslijedila je moja kontra.
Riba je tu!
Siloviti drill uz osmijeh koji se ne skida s mog lica i nakon par minuta riba je bila vani. Zubonja predivnih boja je na sigurnom. Par slika i idemo dalje.
Slijedi mali odmor, a onda mijenjam poziciju u nekih 30 metara i ponovo po starom iskušanom načinu ispitujem.
I opet, al’ ovaj puta žešći udarac i jača borba. Riba kao mali traktor bježi na sve strane, moje je samo da je lagano usmjeravam. Podižem je oprezno van i izbjegavam stijene dok je sigurno izvlačim.
Za par minuta ugledah na površini gospodina gofa.
Predivna i snažna riba. Par slika, srce na 200 otkucaja i osmijeh…
Poslije toga još je opušteniji ribolov, ali dosta je. Sklapam pribor, skupljam ribu i povratak alpinizmu putem prema kući pun dojmova i filmova u glavi – ispričao nam je Ivan Mažar.