Sedma pakoška humanitarna lignjada
Nakon dva pomicanja datuma radi lošeg vremena, u Pakoštanima je u organizaciji ŠRD Pakoštane – Pakoštane, u nedjelju 15. prosinca održano sedmo po redu, Otvoreno prvenstvo u lovu na lignje ‘Pakoška lignjada ’24.’.
Sve je kao i u prethodnim lignjadama započelo okupljanjem u caffe-baru Cuba u Pakoštanima gdje su se zaprimale i zaključivale prijave ovog natjecanja.
A natjecanju se ove godine, unatoč dvostrukom odlaganju i pomicanju termina odazvalo 39 ekipa sa 100 natjecatelja koji su već oko 14:15 sati isplovili u lovnu zonu neposredno ispred Pakoštana da bi ispaljivanjem startne rakete lov počeo točno u 14:30.
Tako su natjecatelji na raspolaganju imali tri i pol sata za lov, ravno do 18:00 sati.
Da bi sve bilo po reguli i da nitko ne bi lovio van strogo omeđene lovne zone, pobrinula se interventna brodica sa sucem i domaćinom natjecanja, koji su obilazili natjecatelje vodeći tako računa o tome da baš svi love unutar zone.
A trud i konkurencija među natjecateljima je bila velika i žestoka jer je vrijednih nagrada bilo puno, no prva, najveća, na koju su svi pucali je bila Yamahina penta od četiri KS, koja je bila nagrada za najtežu lignju.
Za ekipe s najtežim ulovom u ukupnom poretku predviđene su bile nagrade i priznanja za prvo, drugo i treće mjesto, dok je za ekipu koja na vagu donese najmanju lignju bila rezervirana najveća lignja i pojas sa spašavanje.
A da bi se izbjeglo da ista ekipa odnese i nagradu za prvo mjesto i nagradu za najveću lignju, u bodovanju je predviđeno da ekipa s najvećom lignjom uopće ne ulazi u bodovanje za prva tri mjesta.
Inače su propozicije bile vrlo jednostavne. Ekipe su mogle biti najviše tročlane s tim da je na brodu mogla biti i samo jedna osoba koja u tom slučaju predstavlja ekipu tog broda.
Što se pribora tiče, dozvoljen je bio lov s maksimalno tri pribora po ekipi.
Bodovala se samo lignja, dok ostali glavonošci nisu išli na vagu.
Kao i prethodnih godina, i ovoga je puta bila organizirana i tombola u kojoj su uz ostale nagrade kao dio nagradnog fonda bile i lignje ulovljene na natjecanju, te posebno atraktivan vlastoručno potpisan dres hajdukovog igrača Rakitića koji je u tomboli izvučen kao posljednja nagrada.
Kao i svaki puta do sada, organizirano je i prikupljanje humanitarne pomoći tako da je sav prihod od tombole, kao i prikupljena humanitarna pomoć uz odeblji paket ulovljenih liganja, uručen najpotrebitijoj obitelji u općini Pakoštane, a čime ŠRD Pakoštane još jednom, upravo u ovim blagdanskim danima, pokazuje svoj senzibilitet prema onima kojima je pomoć najpotrebnija i za koje pakoško adventsko srce posebno snažno kuca.
A osim ove velike lignjade, istovremeno je na dva veća broda održana i mala lignjada.
Tako je s tih brodova, naravno pod nadzorom odraslih, lovilo čak osamnaestero djece među kojima je najmlađi ljignjolovac imao tek 6 godina.
Posebno je zanimljivo da im je vrijeme lova na njihov zahtjev produljeno još pola sata.
Naime juniori su trebali loviti do 17:00 sati, no kako su lignje počele raditi baš nekako u to vrijeme, dopušteno im je da love još pola sata.
Zato je odmah po povratku najmlađih odrađeno vaganje, a odmah potom i proglašenje najuspješnijih mladih snaga pakoških polaznika ‘Škole mora’.
I premda je ulov predalo samo šest juniora, to baš nikome nije smetalo.
Tako je treće mjesto s ulovom od 185 grama osvojio Duje Vučkov, drugi, s 205 grama liganja je bio Luka Bungur, a prvo mjesto s 530 grama liganja je osvojio Bartol Bunja.
Pobjednici su nagrađeni DTD poklon paketima s tim da je prvak dobio i ribolovni štap.
A dok su lignjari seniori još lovili, na obali je logistika odrađivala svoj posao.
Tako su sve natjecatelje po povratku s mora, ali i posjetitelje ovog događanja, dočekale iznimno ukusno i uvijek s posebnim oduševljenjem prihvaćene delicije, tradicionalna ‘ćućka’, fažol sa šubiotima i suhim mesom, srdele na gradelama, brudet od tune, lignje na žaru, fritule i mimci.
A onda je u 7:30 sati uslijedilo i vaganje seniorskih ulova koje su svi prisutni pratili s iznimnom pažnjom.
Vagana je najveća i najmanja lignja, bilježen je broj ulovljenih primjeraka i naravno, ukupan ulov, tako da je sve skupa bilo jako zanimljivo i dinamično, prepuno obrata.
Ubrzo nakon vaganja je ustanovljena i plasmanska lista pa se odmah moglo i nagraditi najuspješnije.
Naravno, nisu na vagu svi donijeli ulove, tako da je bilo i praznih vrećica, no ne može se reći da se nije dobro lovilo. Statistika je pokazala da je na ovom natjecanju ulovljena 141 lignja ukupne težine 17,5 kilograma.
Treće mjesto je osvojila ekipa ‘ŠRD Sipa 1’ i sastavu Roko Pešut, Ivan Filipović i Viktor Čudina s osam liganja ukupne težine 1085 grama, a za što su dobili tri potopiva ferala, tri seta za lignje i jedan mezomarinero.
Drugo mjesto, s tri lignje ukupne težine 1165 grama, osvojila je ekipa ‘Ćimulice’ u sastavu Manuela Vulin, Iva Lacman i Irena Andrić za što su nagrađene s tri ručne lampe, parangalom od 50 udica, lopnjarom i štapom Tataki PRO 202.
Inače je ova ekipa lovila iz najstarije pakoške barke, stare više od 130 godina.
A prvo mjesto s čak četrnaest liganja ukupno teške 1310 grama je osvojila ekipa ‘DLE’ koja je imala samo jednog člana, Stefaniju Lacman koja je svih prethodnih godina bila u organizacijskom timu pa je ove godine napokon odlučila lignjadi pristupiti kao natjecatelj.
Kao apsolutna i nedostižna pobjednica ove lignjade Stefanija je osvojila tri Oceanove jakne, DTD-ovo Green Lantern potopivo svjetlo, parangal za zubace, panulu za lignje, lopnjar i sidro.
A onda je nagrađena najmanja lignja teška tek 40 grama koju je ulovila ekipa ‘Ne triba ništa’ u sastavu Mate Kukin, Jakov i Andrija, a koji su kući kao nagradu odnijeli najveću lignju natjecanja i pojas za spašavanje za koji se svi nadamo da im nikada nizašto neće zatrebati.
I na kraju, najveću lignju tešku 305 grama, a s njom i pentu je ulovila ekipa ‘Galebica’ u sastavu Marija Ugrinić, Ive Ugrinić i Božena Rosan.
A nakon proglašenja najboljih se izvlačila tombola čime je službeni dio lignjade potpuno okončan i nakon čega je uslijedila i fešta uz rock grupu Sexymotherfuckers tako da svi koji nisu bili te večeri u Pakoštanima mogu samo sa žaljenjem konstatirati kako su propustili nešto što se zapravo nipošto ne smije propustiti.
Naravno, najveći dio svega ovoga bi bio nezamisliv bez pomoći darežljivih sponzora među kojima su posebno zaslužni TZ Pakoštane, Općina Pakoštane, Pelagos, Pine Beach Pakoštane, Flag lostura, Bagar, Pekara Kroštula, Pekara Pakoštane, DTD, Radio BnM, Vinarija Karaba, Ribarnica Brancin, Ilirija dd te Cafe bar Cuba u čijem je prostoru bilo logističko sjedište, proglašenje najuspješnijih, te završni koncert.
A kako je to izgledalo toga dana u Pakoštanima, možete vidjeti u priloženoj galeriji.