Photo: M. Prelević
Andrej A. Gajić je mladi znanstvenik, morski biolog i patobiolog, koji se bavi istraživanjem morskih pasa i raža s posebnim naglaskom na istraživanje malo poznatih i kritično ugroženih vrsta.
U jednom od posljednjih istraživanja je obradio učestalosti i post-capture preživljavanje slabo poznatog psa volonje (Heptranchias perlo) i to svoje istraživanje objavio kao znanstveni rad u Aquatic Conservation (Wiley).
– Volonja pepeljak (Heptranchias perlo) slabo je poznat morski pas koji preferira duboke vode van kontinentalnog šelfa, a može se naći od same površine pa sve do oko 1000 metara dubine.
Iako je prošlo oko 70 godina bez potvrđenog susreta u Jadranu, od 2020. do 2022. godine su u suradnji s lokalnim ribarima otkrivene tri jedinke, od kojih dvije u Hrvatskoj i jedna u Sloveniji – priča nam Andrej.
– Nova studija (Gajić, 2014) objavljena u prestižnom časopisu Aquatic Conservation (Wiley), fokusirana je na proučavanje volonje pepeljaka u Jadranskom moru i stope preživljavanja tijekom slučajnog ulova pridnenom koćom.
Kroz obimne terenske studije u okolici Valone (Albanija) koje su pokrivale dubine od 50 do 650 metara, tijekom protekle godine su identificirane tri jedinke te su izvršeni detaljni pregledi magnetnom rezonancom, makroskopski, patomorfološki i histopatološki.
Ovo istraživanje predstavlja prvi detaljan medicinski pregled dubokomorskog morskog psa.
Rezultati su naglasili moguću vrlo visoku stopu smrtnosti nakon izvlačenja iz koće, na što sugeriraju i literaturni podaci o susretima.
Diskusija studije ističe važnost uspostavljanja pravilnog monitoring programa, jačanje upravljanja ribolovom, kao i osnaživanja suradnje s ribarima kako bi se stekao bolji uvid u stanje populacija slabo poznatih vrsta morskih pasa i raža.
Nadalje, studija ističe potrebu za koordiniranim naporima i urgentnost sprovođenja regionalno jedinstvenih i efektivnih mjera zaštite kako bi se sačuvali ugroženi, slabije poznati morski psi u Jadranu – rekao nam je Andrej A. Gajić, Mr. Sc. (Biology), Ph. D. res.