Na 343 stranice obrađeno je 130 ronilačkih lokacija
Knjiga ‘Ronilački vodič po Jadranu’ je rezultat životnog putovanja autora Gorana Butajle kroz hrvatske ronilačke lokacije. Ta je njegova avantura počela prije više od trideset i pet godina, i na sreću svih, još uvijek traje.
Evo što nam je Goran rekao o tom svom djelu:
– Imao sam tu sreću da zaronim na gotovo svim svjetskim ronilačkim lokacijama, uključujući i one zaista egzotične poput Galapagosa, Socorra u Meksiku, Palaua ili Sudana, ali naravno Jadran je naše dvorište, i ako ništa drugo, prema njemu se treba odnositi sa ljubavlju i dužnim poštovanjem.
Po ronilačkom stažu pripadam već onoj ‘staroj gardi’ ronilaca, ali nikada neću zaboraviti kupnju prve boce i regulatora u Trstu, švercanja istih preko granice, gutanja tadašnje jedine ronilačke literature (dr. Stracimir Gošović – Ronjenje u sigurnosti), te prvih ronjenja u vlastitoj režiji, bez ikakvih tečajeva i breveta.
Još i danas se živo sjećam mojih prvih punjenja boca, kod pokojnog Velemira u Zadru ili Sove na Krku, koji vjerojatno niti danas nema pojma tko sam ja. Već tada sam znao da je ronjenje moj život, pitanje je bilo samo na koji način će se ta činjenica realizirati. Negdje paralelno sa uspostavom Republike Hrvatske u moj ronilački život ulazi Dražen Valerijev, kojem dugujem zahvalnost za moje vrlo brzo definitivno opredjeljenje ka ronilačkom businessu. I tako dok je fakultetska diploma uredno visila na zidu, već devedesetih godina sam postao instruktor, a vrlo brzo i trener instruktora u SSI, a kasnije i u PSS asocijaciji. Usporedo s time u Zagrebu osnivam ronilački centar ‘Veliki bijeli’ gdje je odškolovano preko tisuću novih ronilaca – priča nam Goran.
– A ideja o nastanku ove knjige je stara već dvadesetak godina. Prvi motiv svakog ronilačkog zanesenjaka je da istraži što veći broj lokacija, što mi je tijekom niza godina uspijevalo, i to na svakakve načine. To je uključivalo nošenje kompletne opreme od Babinog polja na Mljetu, u zvizdan, do Odisejeve špilje. Zatim dnevne odlaske na Krk ili u Istru, radi samo jednog foto kadra, pa avanture poput odlazaka gumenjakom od Lastova pa sve do Jabuke, ili višegodišnjeg ‘instaliranja’ kompresora na Palagruži…
Mnogo dragih prijatelja je na ovaj ili onaj način pomagalo u realizaciji fotografija te konačnom cilju koji je bio glavni uvjet nastanka ove knjige, ronjenja na svim lokacijama o kojima možete čitati u ovoj knjizi.
A koncept knjige je takav da obrađuje ronilačke lokacije koje su dostupne velikoj većini današnjih ronilačkih zaljubljenika, a to su još uvijek sportsko – rekreativni ronioci. Jadransko podmorje u svojim dubinama krije i pozamašan broj dubokih olupina, onih dostupnim samo tehničkim roniocima, ali za ovu priliku su one ipak izostavljene, odnosno informativno su spomenute su u jednom od poglavlja. Cilj je ipak bio taj da većina vas ovaj ronilački vodič shvati kao motivaciju za vaša buduća ronjenja, jer želim da svi vi doživite ono što sam doživio i ja.
Iako je radni naslov buduće knjige godinama glasio ‘100 ronilačkih lokacija Hrvatske’, brojka je vremenom neumoljivo rasla pa se tako u ‘Ronilačkom vodiču po Jadranu’ skupilo pozamašnih 130 ronilačkih lokacija širom hrvatske obale i otoka, podijeljenih u pet logičnih ronilačkih zona, a to su Istra, Kvarner, te sjeverna, srednja i južna Dalmacija.
Osim tih pet velikih poglavlja, pronaći ćete još četiri poglavlja o temama koje su u uskoj vezi sa ronilaštvom, a to su Nacionalni parkovi i parkovi prirode u Hrvatskoj, zatim Duboke olupine Jadrana sa posebnim osvrtom na legendarne olupine Szent Istvana i aviona B 17 na Visu.
Slijedi i poglavlje o antičkoj kulturnoj baštini, te o crvenom koralju. Kao što je spomenuto, knjiga je namijenjena rekreativnim roniocima pa je tako i velika većina lokacija onih do 40 metara dubine.
Konačni rezultat je knjiga na čak 343 stranice, luksuzno tiskana na sjajnom papiru te u tvrdom uvezu. Glavni cilj prilikom planiranja tiska je bio taj da ova knjiga na vašim policama ostane zauvijek. U to ćete se sasvim sigurno uvjeriti čim knjigu ugledate u stvarnosti. Naravno da vas najviše zanima cijena, a ona iznosi 49,00 eura.
Što se mogućnosti nabave tiče, ona je vrlo jednostavna, i to putem vama već poznatih kanala direktno preko ‘Scubalifea’, ali i u mnogim poznatijim knjižarama širom Hrvatske – ispričao nam je Goran Butajla.